تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: احیای منزلت معلم در جامعه چیزی است فراتر از اعطای وام مسکن، خودروی پراید قسطی و دو برابر شدن میزان سهام عدالت آنهم به تعداد کمی از معلمان در جامعه است و به شان و پایگاه اجتماعی این قشر در جامعه بر می گردد.

تاکنون وقتی سخن از احیای منزلت معلمان در جامعه پیش می آمد تنها به ابعاد رفاهی ادارای و آموزشی این بحث اشاره و بر روی آن تمرکز می شد ، اما آنچه که امروز کمتر در کلاس های درس کمتر به آن توجه می شود تکریم رابطه اجتماعی استاد و شاگرد و ضرورت توجه به ارزش های معلم توسط متعلمان است. فتح باب این بحث در دیدار دیروز مقام معظم رهبری با چهار هزار معلم شیرازی و 180 معلم نمونه از سراسر در کشور رقم خورد.
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار توجه مسوولان ذیربط به توقعات و مطالبات مادی معلمان را لازم و ضروری دانستند اما خاطرنشان کردند: نگاه به معلم باید همان نگاه اسلامی باشد که در آن، متعلم در مقابل معلم در اوج ادب، سپاسگذاری و خضوع قرار دارد و آحاد مردم نیز به معنای حقیقی برای معلم، احترام و ارزش قائلند.
شاید به استناد به این بیانات می توان گفت بزرگترین دغدغه فرهنگیان در کلاس درس ، عدم توجه دانش آموزان به جایگاه مقدس معلمان است که با رعایت مسایل مختلف ادبی و رفتار مناسب معنوی همراه نیست و زمینه بروز رفتارهای خشونت آمیز توسط معلمان و گستاخی برخی دانش آموزان در کلاس درس را فراهم می کند.
زمانی که دانش آموز در کلاس درس هیچ گونه آگاهی از چگونگی برخورد با معلم به عنوان یکی از کلیدی ترین و مقدس ترین شغل ها که رهبر انقلاب آن را شغل انبیاء معرفی کرد ، ندارد نمی توان انتظار داشت در کلاس درس رابطه اجتماعی مهمی همچون استاد و شاگرد به خوبی اجرا شود.
مقام معظم رهبری با استناد به آیات و روایات معلمان را نیز در تحقق این امر سهیم دانستند و آنها را به مسایل مختلف تربیتی و آداب و رفتار معنوی معلمی توصیه کردند و افزودند: هنر معلم این است که با ملایمت و تکرم متقابل متعلم ، ذهن کودک و نوجوان را به شکل صحیح پرورش دهد.
در این رابطه نقش معلمان اساتید و مسوولان آموزش کشورمان به عنوان هنجارها فرستادن آموزشی کشورمان غیر قابل انکار است.
قشر فرهنگیان باید بتوانند اصول و قواعد روابط میان استاد و شاگرد را در روح و جان معلمان خود نهادینه کنند و با حکم فرما کردن یک رابطه دو سویه بتوانند با تکریم متقابل متعلم زمینه احیای مناسب جایگاه خود در کلاس را فراهم کنند.
شاید بیانات مقام معظم رهبری در جمع فرهنگیان شیراز نقطه آغاز مناسبی برای مسوولان آموزش و پرورش باشد تا علاوه بر ارتقای منزلت معلمان در زمینه های رفاهی و اقتصادی به فکر احیای منزلت معلم و ارزش "نقش اجتماعی" این قشر در جامعه و در کلاس باشند.

+ نوشته شده در  جمعه دهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 1:56  توسط علي زماني  |